Kadın İhracat Görüşmeleri

TİM Kadın Konseyi kadınların iş dünyasında daha fazla rol almasını sağlamak ve kadın girişimcileri ihracata teşvik etmek için çalışmalarına devam ediyor. TİM bu kapsamda başarılı iş kadınlarının,
ihracata nasıl başladıklarını ve iş dünyasına yönelik tavsiyelerini katılımcılarla paylaşacakları “Women Export Talks” webinar serisine başladı

 

Tim kadın İhracat görüşmeleri’ başladı – 4 trilyon dolarlık potansiyel tüketici pazarına ulaşmak
Kadın İhracat Görüşmeleri Photo by nastya_gepp on Pixabay

 

Türkiye’de ihracatın tek çatı kuruluşu olan TİM, kadın girişimcileri ihracata teşvik etmek için “Women Export Talks” webinar serisine başladı. Seminerin ilki “İhracatta Nasıl başladık ve Nasıl Başardık?” başlığıyla TİM Başkanı İsmail Gülle, TİM Kadın Konseyi Başkan Yardımcısı Adalet İnanç ve Gündüz Group Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ruken Mızraklı’nın katılımıyla TİM’in kurumsal internet adresi ve sosyal medya hesaplarından canlı olarak yayımlandı.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren TİM Başkanı İsmail Gülle, “Pandemi döneminde sanal ticaret heyetlerinin, sanal fuarların, sanal ödül törenlerinin öncüsü olduk. ABD, Çin, AB ve Hollanda ile Büyükelçilerimizin katılımıyla gerçekleştirdiğimiz ‘TİM Export Talks’ buluşmalarına ihracatçılarımız yoğun ilgi gösterdi. Şimdi ise ‘TİM Women Export Talks’ adıyla ihracatçı kadınlarımıza özel olarak online buluşmalar gerçekleştiriyoruz. Bunun yanı sıra, belirlenecek hedef ülkeler bazında o ülkenin kadın girişimcilerinin oluşturduğu STK’lar, TİM Kadın Konseyimiz ve ticaret müşavirlerimizin de yer aldığı sanal heyetleri hayata geçireceğiz” dedi.

TİM’in bir başka projesinden de bahseden İsmail Gülle, “Üniversitelerde okuyan kız öğrencilerimize yönelik webinarlar düzenlemeyi planlıyoruz. Amacımız, öğrencilerimizi şimdiden doğru bilgilendirmek ve etkinliklerimize dahil etmek. Hedefimiz; kadın girişimcilerimizde farkındalık yaratmak, sunulan destek ve teşviklerden daha fazla yararlanmalarını sağlamak ve onların ihracatta daha cesur adımlar atmasını sağlamak” ifadelerine yer verdi.

728×90 olive oil talk ad 1

 

Tim kadın İhracat görüşmeleri’ başladı – 4 trilyon dolarlık potansiyel tüketici pazarına ulaşmak
Photo by geralt on Pixabay

 

“AMACIMIZ KADIN IHRACATÇILARIN ÖNÜNÜ AÇMAK”

TİM Kadın Konseyi Başkan Yardımcısı Adalet İnanç ise şunları söyledi: “Kadınlarımızın iş dünyası içerisindeki yeri dış dünya ölçeklerine göre azımsanmayacak ölçüde. Ancak karar alma noktalarında yani yönetim mekanizmalarında ne yazık ki istenilen seviyede değil. Amacımız kadınlarımıza destek vererek yollarını açabilmek, farkındalık yaratabilmek ve teknoloji destekli çözümler bulabilmek.

Finansal ihtiyaçlar konusunda finans kurumları ile günün koşullarına uygun destekler sağlamak, eğitimde karşılaşılan engeller için üniversiteler ile işbirliği yaparak fırsat eşitliği sağlanıncaya kadar olan süreçte gerekirse pozitif ayrımcılık yaparak kadının uluslararası platformda iş yapabilme kabiliyetini geliştirmek önem verdiğimiz diğer hususlar.

Kadınlar dünyada, yılda 4 trilyon dolara ulaşan tüketim dünyasının içerisinde önemli bir potansiyele sahip. Bu kadar önemli bir potansiyele sahip olan kadınlar neden üretim içerisinde daha fazla rol almasın?”

 

Kaynak: TiMReport Kadın İhracat Görüşmeleri

Leave a Reply