Endonezya'ya İhracat

TİM tarafından COVID-19 sürecinde çılara destek olmak adına hayata geçirilen Sanal Ticaret Heyeti programları Endonezya ile devam etti. Organizasyonun açılışında Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan da yer alırken, Cakarta Büyükelçisi Mahmut Erol Kılıç ve TİM Başkanı İsmail Gülle önemli veriler paylaştı.

 

Endonezya'ya İhracat: 2023'e kadar 10 milyar dolarlık yeni hedef
Photo by Mariamichelle on Pixabay

 

Türk ihracatçısının pandemi döneminde yaşadığı zorlukların üstesinden gelmesine yardımcı olmak adına farklı alternatifleri devreye sokan Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM), bu doğrultuda start verdiği Sanal Ticaret Heyeti programları serisine Endonezya ile devam edildi.

Organizasyonun açılışında Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan da yer alırken, Cakarta Büyükelçisi Mahmut Erol Kılıç ve TİM Başkanı İsmail Gülle, Türk ihracatçılar için önemli verileri paylaştı.

267 milyon nüfusu ile Güneydoğu Asya'nın birinci, dünyanın 16'ıncı büyük ekonomisi olan Endonezya'nın, 2030 yılında küresel sıralamada, iktisadi açıdan 10 büyük ülke arasına girmesi bekleniyor. Tüm bu detaylar ışığında Endonezya ile ticaret hacminin daha da artırılması gerektiğine dikkat çeken TİM Başkanı İsmail Gülle, bu ülke ile 2001 senesinde 235 milyon dolar olan ikili ticaret hacminin, altı katına çıkarak, 2019'da 1 milyar 500 milyon dolar seviyesine ulaştığının altını çizdi.

x Pictory Video Maker

Endonezya'ya İhracat: 2023 HEDEFİ 10 MİLYAR DOLAR

Türkiye 2019 yılında, Endonezya'ya 277 milyon dolar tutarında ihracat gerçekleştirirken, Endonezya'dan 1 milyar 220 milyon dolarlık ithalat yaptı. Endonezya ve Türkiye arasında sürekli yükselen ticaret hacmine karşın, ihracat oranının daha da yukarılara taşınması gerektiğine dikkat çeken TİM Başkanı İsmail Gülle, konu hakkında şu ifadeleri kullandı: “Endonezya ile ticari ilişkilerimiz hak ettiği seviyeden uzak. Serbest Ticaret Anlaşması niteliğinde olan Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması müzakerelerinde ortaya konan, İki ülke arasındaki ticareti 2023 yılında 10 milyar dolara çıkarma hedefine emin adımlarla ilerliyoruz.”

 

Endonezya'ya İhracat: 2023'e kadar 10 milyar dolarlık yeni hedef
Photo by 12019 on Pixabay

 

SAVUNMA SANAYİİ 70 KAT ARTTI

İsmail Gülle, “Ocak-ekim döneminde birçok sektörümüzün Endonezya'ya ihracatını, kayda değer oranda artırdığını görüyoruz. 2019 yılının ilk on aylık döneminde, 377 bin dolar seviyesinde olan savunma ve havacılık sanayii ihracatımız, 2020 yılının aynı döneminde 27,1 milyon dolara yükseldi. Bu artış 70 kata tekabül ediyor” ifadelerini kullandı. DIŞ TİCARET AÇIĞI 1 MİLYAR DOLAR Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan da Sanal Ticaret Heyetleri'nin ne kadar önemli rol oynadığına dikkat çekerken, Endonezya gibi büyük bir pazara, 300 milyon doların altında ihracat gerçekleştirildiğini, Türkiye'nin bu ülke ile yaptığı dış ticaret sonucunda 1 milyar dolarlık açık verdiğinin altını çizdi. Bakan Pekcan, “Endonezya ile ticaret seviyemizi çok daha yukarılara çekeceğimize inanıyorum” dedi

Kaynak: TiMReport

Leave a Reply