E-İhracat nedir? nasıl yapılır?

Küçük veya orta ölçekli bir işletme işletiyorsunuz. Çevrimiçi bir varlık oluşturmak için çok çalıştınız. Siparişleri kabul edebilir ve ürününüzü müşterilerinize gönderebilirsiniz.

Bir gün, Türkiye dışından bir yerden emir alacaksınız. Şimdi ne olacak? Müşterilerinizin ihtiyaçlarını karşılamak ve kendinizi korumak için hakkında bilmeniz gerekenler nelerdir? Veya, belki de ürününüzü başka ülkelerde satma fırsatlarını duymuşsunuzdur ve ne yapmanız gerektiğini bilmek istersiniz.

Bu makale, bu soruları ve daha fazlasını cevaplamayı amaçlamaktadır.

İ Temelleri

Hiç şüphe yok ki uluslararası işletme birçok işletme için potansiyel olarak kazançlı bir alandır. Ürününüzü dünya çapında duymayı bekleyen potansiyel müşterilerin sayısını düşünün.

Çoğu işletme sahibi için, kendinizi yabancı bir pazarda kurmak karmaşık ve zaman alıcıdır. Ancak, e-iş meraklısı iş kişi için, şirketin büyüklüğü ne olursa olsun, iş yapan uluslararası olarak kolay ve nispeten basit olabilir.

Ürününüzü dış pazarlarda pazarlamak ve dağıtmakla ilgili konulardan endişe duymanıza gerek kalmasa da, nakliye, gümrük işlemleri, elektronik sözleşmeler ve işlemlerle ilgili konularla ilgilenmeniz gerekecektir.

Dışa Aktarmak İçin İnterneti Nasıl Kullanabilirsiniz?

İnternet, geleneksel ihracat yaklaşımlarına göre bazı avantajlar sunuyor. Diğer ülkelerde fiziksel bir varlığa ihtiyaç duymadan dünyanın her yerinden çok sayıda potansiyel müşteriye ulaşmakla kalmaz, aynı zamanda:

 • Ürününüzü veya hizmet teklifinizi müşterinin konumuna göre özelleştirin – Web sitenize özel bağlantılar sunarak, web sitenizi farklı pazarlar için yerelleştirebilir ve kişiselleştirebilirsiniz (örneğin, hizmet verdiğiniz pazarın dilinde ve para biriminde web sitesi bilgileri sağlayın).
 • Elektronik müşteri desteği sunun – Mevcut Sıkça Sorulan Sorular (SSS) listesinden müşteri desteği sunabilirsiniz web sitenizde veya e-posta destekli yardım yoluyla, pahalı ve zaman alıcı bir 444 numara kullanmak yerine.
 • Ürün veya hizmetinizin özelliklerini ve avantajlarını net bir şekilde iletin – Web siteniz ürününüzü pazarlamak için ideal bir araçtır veya başkalarına hizmet. Resimler, ürün açıklamaları, teknik detaylar, müşteri referansları ve hatta videoları kullanarak, müşterilerinizin siz ve ürününüz hakkında ne gördüğünü ve ne öğrendiğini kontrol edersiniz. Ayrıca, web siteniz, ürününüzün uluslararası standartları ve politikaları nasıl karşıladığı hakkında bilgi iletmek için harika bir platformdur (ör. fiyatlandırma, nakliye ve iade politikaları) şirketinizin benimsemesi.
 • Şirketinizi tanıtın – Birçok müşteri yalnızca ürün özelliklerine değil, aynı zamanda iş yapacakları şirket hakkındaki bilgilere de ilgi duyar. İnternet, potansiyel müşterilere şirketinizin geçmişi, personeli, yeri, iş ortakları vb. Hakkında daha fazla bilgi edinme fırsatı sunar.
 • Müşterilerinizle iletişimi kolaylaştırın – E-posta, uluslararası müşterilerinizle iletişim kurmanın uygun bir yoludur. Sorulara anında yanıt verebilir, müşterilerinize ürün sevkiyat durumlarını bildirebilir ve özel tekliflerle ilgili en son haberlerinizi veya bilgilerinizi gönderebilirsiniz.

İhracatın Faydaları:

 • Artan satışlar ve artan karlılık
 • Piyasa çeşitlendirmesi nedeniyle iç pazarlara olan güvenin azalması
 • Büyüme için yeni fırsatlar
 • Ölçek ekonomileri (ne kadar çok üretirseniz, her birimin maliyeti o kadar az olur)
 • Aşırı kapasite kullanımı (artan satışlarla)
 • Mevcut ürünlerin gençleştirilmesi
 • Ürününüz için pazardaki mevsimsel dalgalanmalara karşı azaltılmış güvenlik açığı
 • Geliştirilmiş yurtiçi itibar
 • Muhtemel yabancı rakiplerin farkındalığının arttırılması

E-Dışa Aktarma Adımları

 1. yapmayı düşündüğünüz yedi ana adım var
 2. E-İhracat Potansiyelinizi Değerlendirin
 3. Bir E-İhracat Planı Geliştirin
 4. Ürününüzü Yabancı Pazarlar İçin Değiştirin
 5. E-İhracatla İlgili Hukuki Sorunları Araştırma
 6. Yurtdışında Satmak için Web Sitenizi Kaldırma
 7. Ürünlerinizi Gönderin
 8. Ücret alın

1.E-İhracat Potansiyelinizi Değerlendirin

E-ihracatta çok fazla zaman, emek ve para harcamadan önce, mevcut operasyonlarınızı ve ürün tekliflerinizi yansıtmak için biraz zaman ayırın. Bu değerlendirme aşaması daha sonra baş ağrılarından kaçınmanıza yardımcı olacak ve sizi e-dışa aktarmaya hazırlanmak için yapmanız gerekenler konusunda eğitecektir.

E-İhracat Potansiyelinizi Değerlendirirken Neler Düşünmelisiniz:

 • İşletmeniz şu anda ne kadar başarılı? yurtiçi operasyonlar?
 • Siparişleri doldurmakta zorlanıyor musunuz?
 • Ürününüz çok fazla servis veya takip yardımı gerektiriyor mu?
 • Ürününüz birçok pazarda ve kültürde geniş çekiciliğe sahip mi?
 • Ürününüz benzersiz bir Türk ihtiyacına cevap veriyor mu?
 • Daha geniş bir müşteri tabanına hitap etmek için ürününüzü değiştirmek zorunda kalacak mısınız?
 • İşiniz ihracatın finansal zorluğuna dayanabilir mi?
 • Ödeme alınana kadar üretim ve nakliye masraflarını nasıl finanse edeceksiniz?
 • Şirketiniz finansal yardım almaya uygun mu? Öyleyse, Ontario'daki ihracatçılar için olası mali yardım kaynaklarının farkında mısınız?
 • Ürününüzü satabileceğiniz çeşitli kültürel ortamlarda çalışmaktan haberdar mı ve istekli misiniz?
 • Hem mevcut yerli müşterilerinize hem de yeni yabancı müşterilerinize hizmet verme kapasitesine sahip misiniz?
 • Dış pazarlardaki çeşitli düzenlemelere uymak için (örneğin etiketleme, içerik ile ilgili olarak) ürününüzde değişiklikler yapmanız gerekecek mi?
 • Ürününüzü taşıma maliyeti rekabetçi fiyatlamayı bir sorun haline getirir mi?

Yukarıdaki sorulara verdiğiniz yanıtlar yönetilebilir görünüyorsa, 2. Adıma geçin

2. Bir E-İhracat Planı Geliştirin

Geleneksel ihracatta, bir ihracat planı size yardımcı olmak için anahtardır:

 • İhracatınızı hedefleyecek potansiyel pazarları belirlemek;
 • İhracat çalışmanızı planlamanıza yardımcı olacak giriş ve diğer bilgilerin önündeki potansiyel engelleri belirlemek;
 • Dağıtım kanallarını, ortakları ve pazar yollarını belirlemek; ve
 • Gerçekçi bir pazarlama bütçesi oluşturun (örneğin, görevlendirilmiş piyasa araştırması, denizaşırı seyahat, ticari etkinlikler, pazarlama teminatı, çeviri hizmetleri ve ürün özelleştirmesi dahil).

Kuşkusuz, proaktif olmanız ve ürününüzü dış pazarlarda aktif olarak pazarlamayı düşünmeniz durumunda, ihracat planı kesin bir zorunluluktur. Bununla birlikte, yalnızca Türkiye dışındaki müşterilerden gelen siparişlere yanıt veriyorsanız, ihtiyaçlarınız farklı olacaktır. Emirlere karşı reaktif olsanız bile (proaktif değil), nakliye yollarını ve ihracat maliyetlerini (örneğin, çeviri ve ürün kişiselleştirme dahil) tanımlamanız gerekir.

3. Ürününüzü Yabancı Pazarlar İçin Değiştirin

Bir dış pazara girmeden önce, ürününüzün mevcut haliyle uygun olduğundan emin olmanız gerekir. Hem dış pazarlarınızdaki lezzetleri hem de tercihleri ​​ve ayrıca ürününüz için geçerli olan belirli yabancı yönetmelikleri dikkate almanız gerekir. Bunların ülkeye göre değişeceğinden, ürününüzü sattığınız dış pazarları sınırlandırmanız gerekebileceğini unutmayın.

Değiştirmeniz gerekebilecek bazı ürün özellikleri örnekleri şunlardır:

 • Ürünün adı (yalnızca ürün adının yerel dilde olumsuz bir çağrışım olduğunu keşfetmek için dış pazarlarda ürün başlatmış birçok işletme öyküsü vardır).
 • Etiketleme (örneğin Metric veya Imperial sistemine göre boyut ölçümlerini değiştirmek veya örneğin birkaç dilde talimat vermek gibi).
 • Ürünün kendisi (örneğin, yerel standartları karşılaması, yerel elektrik sistemi ile uyumluluğu sağlamak için).

İpucu: Uluslararası Standardizasyon Örgütü (ISO) (www.iso.org) yönergelerini öğrenin. Bu grup, uluslararası operasyonlar için uygun kalite yönetim programlarının seçilmesi ve uygulanmasına rehberlik eden belgeler sunar.

4. E-İhracatla İlgili Hukuki Sorunları Araştırma

Çoğu ticari işlemde olduğu gibi, kendinizi bu işlemleri yöneten yasalar ve düzenlemeler hakkında bilgilendirmek çok önemlidir. Bu makale yasal tavsiye sunma amaçlı değildir. Bu nedenle, çeşitli iç ve dış düzenlemelere uygun olduğunuzdan emin olmak için uluslararası hukukta uzmanlaşmış bir avukata danışmalısınız. Www.wcoomd.org web sitesi, dünya çapında gümrük yönetimi web sitelerine ve uluslararası hukukta uzmanlaşmış olası avukatlara bağlantılar sunacaktır. İşte bazı yasal ve düzenleyici hususlar

E-İhracatta Dikkat Edilmesi Gereken Bazı Hukuki ve Düzenleyici Konular

 • Yargı bölgeleri – Hangi ülkenin yasalarının uygulanacağı (yani, yargı yetkisi olan), sözleşmenizin nasıl uygulanacağını ve tarafların haklarını etkileyecektir.
 • Fikri mülkiyet – Bir dünya markası yoktur. İş yapmayı planladığınız her ülkede bir ticari marka için başvuru yapmanız gerekir. Aynısı diğer fikri mülkiyet ve patentler için de geçerlidir.
 • Uluslararası ticaret anlaşmaları – Türkiye ile ihracat yapmak istediğiniz ülke arasındaki ticaret anlaşmaları ürünlerinizi daha düşük tarifelere tabi tutabilir. Herhangi bir ticari anlaşma kapsamında kalifiye olmak için, ürününüzün ve bileşenlerinin menşe ülkesini kanıtlayan bir Menşe Belgesi sağlamanız gerekir.
 • İhracat kontrolleri – Ürününüz ihracat kontrollerine tabi mi? Bazı ürünler, ihraç edilmeden önce izin, sertifika veya denetim gerektirir. Bazı yazılım ve bilgisayar ürünleri de bu kategoriye girer.
 • Yurtiçi ihracat şartları – İhracat gelirlerini Türkiye Gelir Kurumu'na bildirmek için bir ithalat / ihracat hesap numarasına ihtiyacınız olacak.

İhracatınızı ihracat öncesi, ihracat beyannamesi göndererek ve uygulanabilir olduğunda kontrol, yasak veya düzenlenmiş mallar için gerekli izinleri, sertifikaları veya lisansları göndererek de bildirmelisiniz.

5. Yurtdışında Satmak için Web Sitenizi Kaldırma

İnternet, sınırlı kaynaklara sahip KOBİ'ler için kritik bir satış aracıdır. E-dışa aktarmada size yardımcı olabilecek İnternet kullanımı için aşağıdaki ipuçlarını göz önünde bulundurun

İnternet sitesi
Yüksek kaliteli bir web sitesi olumlu bir görüntü yansıtır. Yüksek kaliteli bir web sitesi, potansiyel müşteriler ve diğer ortaklar için olumlu bir görüntü yansıtır. Yerli müşterilerden farklı olarak, yabancı müşteriler şirketinizin güvenilirliğini geleneksel yöntemlerle doğrulamakta zorlanırlar. Web siteniz, yabancı müşterileri işinizin kaliteli bir ürün sunabileceği konusunda ikna etmeniz gereken tek şey olabilir.

Ürün Bilgisi
Ürününüz veya hizmetinizle ilgili bilgilerin özel olarak hazırlandığından emin olun. Özel pazarlarınız. Benzer şekilde, web siteniz, ürünleriniz hakkında ideal bir bilgi kaynağıdır. Uluslararası müşterileriniz için ve gerektiğinde birden fazla dilde size özel bilgiler sağlamanız yararlı olabilir. Belki de ihracat için elinizde bulunan ürünlere adanmış ana sayfaya bağlı ayrı bir web sayfası.

Araştırma
Müşterileriniz ve tercihleri ​​hakkında bilgi edinin. Potansiyel müşterileriniz ve uluslararası ortaklarınız hakkında çevrimiçi olarak araştırma yaparak çok şey öğrenebilirsiniz. Tercihlerini, rekabetinizi ve potansiyel distribütörlüklerini öğrenebilirsiniz.

Araştırma
Müşterilerin size soru sormalarını kolaylaştırın. İnternet'i müşterilerinizle konuşmak ve sorularına cevap vermek için de kullanabilirsiniz. Web sitenize bir e-posta adresi veya “Bize Ulaşın” bağlantısını ekleyerek müşteriler kolayca sizinle iletişim kurabilir.

Müdahalenin Zamanlılığı
Sorulara zamanında yanıt verebileceğinizden emin olun. İletişim bilgilerinizi verecekseniz, sorulara zamanında yanıt verebileceğinizden emin olun. Sorularınıza 24 saat içinde cevap veremiyorsanız, e-posta sorularınızı davet etmeyin. Yavaş tepki, satış çabalarınızı ciddi şekilde engelleyebilir.

6. Ürünlerinizi Gönderin

Bir satış yaptıktan sonra, ürününüzü müşterinize götürmeniz gerekir. Uluslararası nakliye süreci aşağıdaki gibi detaylandırılmıştır:

 • Paketleme – Ürününüz tüm ihracat işlemi boyunca birkaç kez el değiştireceğinden, hedefe güvenli ve hasarsız ulaşması için yeterince paketlendiğinden emin olmanız gerekir.
 • Etiketleme – Doğru etiketleme, ürünlerinizin doğru bir şekilde kullanılmasını ve zamanında gittiği yere gitmesini sağlar.
 • Belgeler – İhracat işlemi, gönderinizi yabancı bir ülkedeki nihai varış noktasına giderken eşlik etmenizi gerektiren bazı belgeler gerektirir.
 • Sigorta – Gönderdiğiniz ürünleri sigortalayarak, yatırımınızı hasara, kayba, hırsızlığa ve hatta gecikmeye karşı koruyorsunuz.

Yurtdışındaki nakliye ürünlerinin yükünü hafifletmek için, aşağıdaki tabloda açıklanan şekilde nakliye firmalarının ve gümrük komisyoncularının desteğini arayabilirsiniz.

Ürününüzü Nakliye ile Yardım Alma

Yük Taşımacıları…

 • İhracatçıya, kargo taşımacılığını yurtdışındaki bir yere taşımakta yardımcı olan ajanlardır.
 • Yabancı ithalat gereklilikleri, ihracat gereklilikleri, gönderim süreçleri ve dokümantasyon gereklilikleri hakkında bilgi sahibidir.
 • Genellikle, ihracatçıya, ücretlerinin ürün fiyatlandırmasıyla hesaplanması ve müşteriye iletilmesi yaygın olduğu için hiçbir şeye maliyeti yoktur.

 Gümrük Müşavirleri…

 • Gerekli evrakları doldurmanıza ve HS kodunuzu bulmanıza yardımcı olabilir.
 • Ürününüzü etkileyen ihracat ve ithalat yönetmeliklerini anlamanıza yardımcı olabilir.
 • Gümrük işlemlerine yardımcı olabilir (ürününüzde uzmanlaşmış ve ihracat yapmak istediğiniz ülkeyi tam olarak anlayabilmeniz için bir gümrük komisyoncusu seçmeniz önerilir).

Unutmayın: Nakliye firmalarının ve gümrük komisyoncularının hizmetleri, ürününüzü ihraç etmenize büyük ölçüde yardımcı olabilirken, ihracatçının sizlerin sorumluluk yükünü taşıdığını unutmayın. Kendinizi buna göre bilgilendirmeniz gerekir.

7. Ücret alın

Ürünlerini yurt dışına ihraç eden birçok Türk işletmesi alıcılarına kredi şartları vermektedir. En yaygın ödeme yöntemi 30 ila 90 günlük kredi süresine sahip açık hesaptır. “Açık hesap”, ödemeyi yapmadan önce malları göndermeyi veya hizmetleri sunmayı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Bu yöntemin temel avantajı basitliği ve minimum evrak. Ancak, alıcının kredi risklerine maruz kalırsınız: alıcı ödemeyi reddederse, ne sebeple olursa olsun paranızı alamayabilirsiniz.

Tabii ki, bir ilişki geliştirene kadar müşterinizden diğer ödeme koşullarını isteyebilirsiniz. Bu diğer terimler şunlardır:

• Peşin ödeme – Alıcınız, malları göndermeden veya hizmetleri sağlamadan önce size tam olarak ödeme yapar veya depozito sağlar. Bu kesinlikle sizin için en iyi seçenek. Ancak, açık hesapta satmazsanız, alıcılar sizden satın almayı reddedebilir.

Akreditif – Bu durumda, alıcınız bankasına gider ve işlem tutarı (genellikle büyük miktarda para) için bir akreditif (LC olarak da bilinir) ister. Alıcınızın bankası (veren banka) bankanıza, öngörülen tutarın yanı sıra, bir fatura, konşimento ve gönderinin kanıtlandığını gösteren belgeler gibi) için bir LC yayınladığını bildirecektir. Banka açmadan önce verilen ödemeler bankanıza ödeme yapacak. Eğer LC bankanız tarafından onaylanırsa, bankanız ödemeyi onaylamamış olsa bile bankanız size ödeme yapacağı anlamına gelir. Ayrıca, LC'ler genellikle geri alınamaz, yani onayınız olmadan iptal edilemez veya değiştirilemezler. En güvenli LC tipi hem onaylanmış hem de değiştirilemez olanıdır. LC ayrıca belgesel kredisi olarak da bilinir.

Belgesel koleksiyonu – Bir belgesel koleksiyonu kullanmak için, ödeme tahsilatını genellikle kendi hesabınız olan bir havale bankasına emanet edersiniz. Kalan banka, ödeme talimatlarının yanı sıra bir tahsilat bankasına (genellikle ithalatçının bankası) belgeleri (LC gibi) gönderir. Tahsil bankası, alıcının ödemesini evraklar karşılığında kabul eder ve sonra size ödeme yapan havale bankasına gönderir. Koleksiyonların kullanımı, siz ödeme alana kadar sizi alıcının kredi risklerine maruz bırakacaktır. Ancak, sizin açınızdan, bu açık hesap yaklaşımına tercih edilir.

Çevrimiçi ödemelerin düzenlenmesi (mallar gönderilmeden önce) mallar gönderildikten sonra ödeme toplamak zorunda kalmamanız için size yardımcı olacaktır. Çevrimiçi ödeme seçenekleri, üçüncü taraf kredi kartı işleme şirketlerini, çevrimiçi fon transfer hizmetlerini ve ön ödemeli kredi hizmetlerini içerir; bunların tümü, ödemelerin ve para transferlerinin İnternet üzerinden yapılmasını sağlar. Bu şirketlerin sunduğu hizmetler tüm ülkelerde mevcut değildir.

Dikkat: Bir kredi kartının kullanıldığı bazı bölgelerde, alıcı, kredi kartı satış sırasında fiziksel olarak bulunmadığından sözleşmeyi reddedebilir. Bu, müşteriden kredi kartı şirketinden masrafları geri almasını istediği ters ibrazlarla sonuçlanabilir.

Kayıtları tutmak
Türkiye'de, malları ihraç ettiğiniz takvim yılının bitiminden sonra altı yıl boyunca ihracat faaliyetlerinizle ilgili doğru kitap ve kayıtları saklamanız gerekir. Bu kayıtları kağıt üzerinde veya elektronik ortamda tutabilirsiniz.

E-İhracatın Riskleri

E-ihracat riskleri olmadan değildir. Aşağıda, bazı riskleri ve bu riskleri azaltmak için atabileceğiniz bazı adımları vurguladık.

Finansal risk: ürününüzü dış pazarlarda satmaya hazır hale getirmek için yetersiz finansman; Gelirleri beklerken yeni operasyonel ve idari maliyetleri karşılamak için kısa vadeli borç almak.

 • İhracatla ilgili maliyetlerinizi dengelemek için bankalar ve kredi birlikleri, hükümetten (örneğin, EXIM Bank of Türkiye) ve yerel ajanslardan finansal yardıma erişebilirsiniz.
 • Sevkiyat öncesi, sevkiyat sonrası, orta vadeli ve proje finansmanı tüm mevcut ihracat finansman şekilleridir.

Ödeme yapmama riski (örneğin, açık hesapla ödeme kabul etme, kredi kartı sahtekarlığı).

 • Bir sözleşme imzalamadan önce bir kredi kontrolü yapın.
 • Alacak sigortası hesapları satın alın.
 • Alternatif ödeme yöntemlerini kullanın (peşin ödeme, akreditif, belgesel toplama).
 • Sadece nispeten küçük miktarlarda kredi kartı ödemelerini kabul edin.
 • Ödeme yapmak için bir avukat veya tahsilat bürosu kiralamak

Döviz kuru riski: Diğer ülkelerin para birimlerine göre Türk Lirası değerindeki dalgalanmalar, ihracat karını olumlu veya olumsuz yönde etkileyebilir.

 • Vadeli sözleşmeler – Bu sözleşmelerde, gelecek bir tarihte sabit bir fiyatla ticari bir bankaya sabit bir miktarda para satmayı kabul edersiniz.
 • Maruz kalma netliği – Bu stratejide, maruz kalmayı ortadan kaldırmak veya “netleştirmek” için ihraç ettiğiniz ülkenin para girişleri ile eşleşirsiniz.
 • Para Birimi seçenekleri – Bu sözleşmeler, belirli bir süre içinde belirli bir fiyattan yabancı para satın alma veya satma hakkını verir (ancak yükümlülüğü değil). Vadeli sözleşmelerden farklı olarak, seçenekler döviz kurlarındaki olumlu dalgalanmalardan yararlanmanıza izin verir.

Sık İhracat Yapma Hataları

Bu makale, internet üzerinden ihracatta bazı temel hususların altını çizdi. Kapanışta, dikkatinizi yeni ve hatta deneyimli ihracatçıların yaptığı en sık yapılan ihracat hatalarından bazılarına çekiyoruz.

Bunlar aşağıdaki gibidir:

 • İlave siparişlerin girişi için yeterli personel veya kapasite yok
 • Diğer ülkelerde ihracat ile ilgili yasal ve düzenleyici konular hakkında yetersiz bilgi
 • Kapsamlı soruşturma olmadan yurtdışı temsilcilerini çok hızlı seçmek
 • Yurt içi pazarları patlarken yeni ihracat yapan müşterileri ihmal etmek
 • Uluslararası ve yerel temsilcilere eşit muamele yapmamak
 • Ürünleri yabancı yönetmeliklere ve yerel tercihlere uygun şekilde değiştirmemek
 • Yerel dillerde satış, servis ve garanti mesajları yazdırmamak

İhracat Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Related Posts

Leave a Reply