İhracat nedir ? nasıl yapılır ? İhracat ne anlama geliyor?

Mallarını ve hizmetlerini diğer ülkelerdeki müşterilere satan işletmeler onları ihraç ediyor – bir ülkede üretiyorlar ve bir başkasına gönderiyorlar. İ, işletmelerin potansiyel pazarlarını hızla genişletebilmelerinin bir yoludur.

İhracat, uluslararası pazarda ticaret yapma eylemini gerektirir. İhracat işi ulaşım şekli olarak kara, deniz veya havaya dayanmaktadır. Öte yandan, transit seçimi çeşitli faktörlere bağlıdır.

Örneğin, farklı bir ülkeye çiçek gibi bozulabilir mallarla uğraşıyorsam; En uygun araç bir hava kargo lojistik şirketi olacaktır.

Ama sorabileceğini nasıl bildim. Lojistik ve nakliye arasındaki fark ? Her ikisi de sürecinin bir parçası ve parçası. Özellikle, nakliye, lojistik sadece bir parçasıdır. Malların gerçek hareketi. Bir olasılıktaki Lojistik bölümü, sadece birkaç işlemi isimlendirmek için depolama, envanter işleme, paketleme ile ilgilidir.

Yetkili ve sistematik bir şekilde bu konuda nasıl yelken açacağım? Saygın İhracat Ticaret veya Sipariş Verme şirketleri ile çalışmak oldukça mantıklı.

Girişim ne kadar karlı?

Sayılar yalan söylemez. Dünya Entegre Ticaret Çözümleri'nden gelen sağlam istatistikler, dünyanın toplam ihracatta 17 trilyonun üzerinde olduğunu gösteriyor.

İhracat büyük iş. Örneğin, 2018'de, yabancı ülkelerle yapılan toplam ABD ticareti 5.6 trilyon dolar oldu. İhracatta 2,5 trilyon dolar, gerek mal gerekse hizmet ithalatında 3,1 trilyon dolar oldu. Amerika Birleşik Devletleri, Çin ve Avrupa Birliği'nden sonra dünyanın üçüncü büyük ihracatçısıydı. En üst sıradaki AB'den sonra dünyanın ikinci büyük ithalatçısıydı. Büyük ihracat yapan Japonya, Meksika, Güney Kore ve Avustralya gibi ülkelere sahibiz.

Tarihsel olarak, ihracat işi yaygınlaştı ve kademeli olarak arttı. Bu, tüketicilerin uluslararası olarak artan taleplerinden kaynaklanmaktadır. İdeal olarak, hem ihracatçılar hem de ülkeler için bir kazan-kazan durumu. İhracatçı, zorlu pazardan en iyi şekilde yararlanır. Bu arada ülke hem gelir hem de vergi biriktiriyor.

Nasıl başlarım?

Öncelikle ve en önemlisi meşru alıcıları tanımlamam gerekiyor. Bu noktadan sonra, alıcılardan gelen işlemlerle ilgilenmek için esnek bir ödeme çözümü aramalıyım. İyi kurulmuş bir nakliye firması ile çalışmanız şiddetle tavsiye edilir. Bütün evrak işlerini yapmama yardım ediyorlar. Ayrıca, nakliye şirketleri ve bazı durumlarda finansman çözümleri sunmaktadırlar.

Bir sipariş verildiğinde, bir sonraki adım ürünlerimi kendi depolarına göndermek. Sipariş karşılama şirketleri, gönderilerimi resmi web sitelerinin rahatlığından izlemek için kullandığım bir takip numarası veriyor. Mallar derhal alıcılara sevk edilir.

İhracat pazarı belirleme?

Öncelikle, yaklaşım bir ihracatçıdan diğerine oldukça farklı. Bununla birlikte, ele almak istediğim ürünün ticari olarak uygun olup olmadığını bilmem gerekiyor. Bu arada, iş planımı daraltmadan önce pazar araştırması yapmalıyım.

Gerçekçi bir ihracat fırsatı, ihracatçı için ekonomik büyüme ve sağlam bir karlılıkla sonuçlanan bir fırsat. Ayrıca, ürünlerimin rakiplerimin ürünleri ile nasıl karşılaştırıldığına dair kapsamlı bir tanımlamamı gerektiriyor. Bir başka konu olarak, markalaşmalarını, pazarlama stratejilerini ve lojistikle nasıl başa çıktıklarının bilincinde olmak için tüm geçmiş kontrolleri yapmalıyım.

Dikkate alınması gereken bir ön koşul, pazar büyüklüğüdür. Peki nasıl pazar değerlendirmesi yapabilirim? Özel emtiaların şu andaki trendlerine bakın. Bu, performansını ve potansiyel alıcıların kaba bir tahminini belirleme talebini içerir. Yeterince ilginç olan, çevrimiçi veri analiz şirketlerinden kesin ve orijinal ihracat istatistiki verileri elde etmek oldukça kolaydır.

Bu tür bilgilerin kullanımıyla, demografiyi tanımaya başladım. Özellikle ürünlerimin nerede iyi çalıştığını anlayacağım. Bu arada, hangi ülkelerin kesin olacağını, aşırı kısıtlayıcı ticaret engellerinin olduğunu bilmem gerekiyor. Yüksek tarifelerle çarpılırsam, tüketici sayısının azaldığı açıktır. Ne yazık ki, hasta fiyatları biraz daha yükseğe koymak zorunda kaldı.

Ciddi alıcıları bulmama yardımcı olacak nihai bir kanal olan çevrimiçi bir potansiyel var. Üreticiler ve perakendeciler, ihracat fırsatlarını değerlendirmek için YeniExpo, Amazon, Alibaba ve eBay gibi e-ticaret perakende platformlarından faydalanabilirler.

Dikkate alınacak diğer bir seçenek, piyasa sergileri veya fuarlarıdır. Ürünlerinizi sergileme ve diğer ihracatçılarla da etkileşimde bulunma şansınız olur. Bunun yanı sıra, YeniExpo.com gibi B2B ve B2C çevrimiçi pazarlarının büyümesinin çoğu ihracatçı için umut verici olduğu kanıtlandı. Online alışveriş merkezi aşamasındadır. Derin sanal çevrimiçi mağazalara bir alkış.

Kanalları Dışa Aktarma

En baskın yöntemler doğrudan ve dolaylı ihracattır. Dolaylı satışta, İhracat Yönetimi veya İhracat ticaret şirketleri gibi üçüncü taraf hizmetleri kullanıyorum. Ödemeleri ele almam, alıcıları satın almam ve en uygun nakliye yöntemlerini bulmada bana yardımcı oluyorlar. Tabii ki, bu bir ücret karşılığında .

Bir kanal seçmek, örneğin;

 • Yurtdışında iş yapma kolaylığı
 • Benim şirket büyüklüğü
 • Risk yönetimi
 • Ürün kalitesi ve miktarı
 • Tarihsel ihracat verileri
 • Pazar fırsatları

Yabancı alıcılara nasıl ulaşırım?

İhracat planlarım yalnızca denenmiş ve test edilmiş stratejileri kullanırsam ağrısız olmalıdır. İhracat kapasitemi ölçeklendirmenin kolay bir yolu, yerel alıcılardan gelen siparişleri yerine getirmektir. Daha sonra bu ürünleri diğer ülkelere ihraç eder ve bunlardan kar eder. Bu, riskimi kolayca önemli bir oranda azaltır. Alternatif olarak, doğrudan alıcılarla çalışma şansım var. Ancak, tüm sıkıcı süreçleri dikkate alırsak, bu oldukça zorlayıcı olma eğilimindedir.

En iyi ihracat kanalı çözümü hakkında karar verirken, aşağıdaki iki şey devreye giriyor.

Hangi sipariş yerine getirme hizmeti, ürünlerimi ticari bir şekilde paketleyerek daha iyi bir markalaştırmamı sağlayacak mı? Unutmayın, tutarlı alıcılara dokunmanız gerekir.

En uygulanabilir İhracat Yönetimi Şirketi'ni (acenteleri) bulmam gerekiyor. Küresel depo olanakları sunan bir tanesi.

Pazarlığa açık bir komisyonda potansiyel alıcılara numune teslim eden ihracat satış temsilcileri bulunduğunu belirtmekte fayda var. Performanslarını analiz etmek için herhangi bir iş yapmadan önce ilk önce kayıtlarına bakmak önemlidir.

Peki mallarımı ihracat için nasıl hazırlarım?

Daha da önemlisi, tüm öğelerin ambalajlanması, markalanması ve etiketlenmesi gibi sorunları hassas bir şekilde ele almalıyım. Dış pazara girmeden önce düşünmeniz yararlı bir adımdır. Ayrıca tüm uluslararası politikalara uymam gerekiyor. Bu bir yana, garantilerin tüm ürünlere dahil edilmesi gerekir.

Normalde, alıcı ürünlerin koşullarını garanti etmek için bir ihracatçı bekler. Sonuç olarak, garantinin kapsamına girenlere dikkat etmeliyim.

İhracat Yasal Belgeleri

İhracat yasaları bir yargı bölgesinden diğerine değişmektedir. Yetkili makamlarla başını belaya sokmamak için kendimi tüm yasal prosedürler hakkında bilgilendirmek akıllıca olacaktır. İhracat sektöründe standart bir uygulama olan uyum her zaman kusursuz bir ihracat işine yönelen bir harekettir.

Tüm engelleri önlemek için, bir ülkenin gümrüklerini anlamaya ve tüm ihracat vergileri ve vergileri üzerinde daha derin bir tutarlılığa sahip olmaya istekli olun. Genellikle, ilgili personel, tüm işlemleri yapılana kadar ticari mallarımı gümrük alanında geçici olarak tutacaktır.

Neyse ki, bir ihracatçı olarak müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılamamda bana yardımcı olan çok sayıda nakliye şirketi var. Tüm işlemleri doğrulayan uygun belgeleri belirlememe yardım ediyorlar. Bu, ihracat yaptığım ülkeye ve malların nereye gideceğine bağlı.

İşte en yaygın belgeler.

Orjinallik belgesi

Uluslararası mal satan bir ihracatçı olarak, bu belgeyi menşe ülkelerini belirlemek için kullanacağım. Bu belge yerel ticaret odam tarafından onaylanmalı.

Taşıma senedi

İhracatçı, malların kargo olarak alındığını ve alıcıya (alıcıya) aktarıldığını kabul etmek için bu belge taşıyıcı (nakliye şirketi) tarafından verilir. Bu, bir taşıma sözleşmesinin mevcut olduğuna dair kesin kanıt olarak hareket eder ve aşağıdaki özellikleri kaydeder;

 • ihracatçının adı
 • nakliye şirketi adı
 • navlun oranı ve ağırlık
 • milliyet bayrağı
 • malların tanımı

Farklı konşimento türleri olduğunu belirtmek oldukça önemli. Müzakere edilemez ve hava yoluyla gönderilen gönderiler için kullanılan bir Hava irsaliyesi var. Bir nakliyecinin B / L'si pazarlık edilebilir ve mallar nakliye halindeyken satılabilir veya satın alınabilir. Okyanus konşimento deniz yoluyla gönderilen gönderiler için kullanılır. Düz bir B / L pazarlığa açık değildir ve yalnızca alıcı adını taşıyan gönderilir.

Ticari fatura

Bu ihracatçıdan alıcıya fatura belgesidir. Malların tam değerini yakalar. Bu miktar gümrük vergisini hesaplamak için kullanılır. Sahip olması gereken genel detaylar arasında fatura miktarı, para birimi, gerekli sertifikalar, menşe ülkesi (ihracatçı / üretici) ve sertifikalı bir ihracatçının imzası bulunur.

Muayene belgesi

Bu, üçüncü taraf bir şirket tarafından sağlanır. Bir ihracatçının, tanımla eşleşen ve satılabilir kalitede ürünler sattığını doğrular.

Sigorta sertifikası

Daha çok alıcı mallarının hasar veya zarara karşı sigortalı olduğunun kanıtı gibi davranan bir poliçe gibi Bu, herhangi bir belirsizlik durumunda ihracatçıyı sorumluluktan hariç tutar.

İhracat Fiyatlandırması

Nakliye şirketi genellikle doğru bir fiyat hesaplayıcısına sahiptir. Kelimenin tam anlamıyla, fiyatlandırmayı belirleyen önemli faktörler var. Maliyet odaklı bir yaklaşım, çoğu ihracatçı tarafından kullanılan ortak bir stratejidir. Aşağıdaki unsurların maliyetini tahmin eder;

 • Gümrük vergileri
 • Taşıma ve sigorta
 • Yabancı ajanlar için komisyonlar
 • Belge işlem ücretlerini verme
 • Sipariş yerine getirme hizmeti ücretleri

Her şeyi perspektife koymak için, son ihracatçıya göre son alıcıdan ne kadar ücret almam gerektiğini bilmek için pazar araştırması yapmalıyım. Ayrıca, rakiplerimin ne kadar ücretlendirdiği konusunda bir pasajım olmalı.

Ödeme metodları

Ödemeyi önceden yaptırmayı veya güvenilir yabancı alıcılara kredi vermeyi seçebilirim. Bu, ticari bankalardan kredi finansmanı olanakları yoluyla olabilir. Para, ihracatçıya banka havalesi, çek veya kredi kartı işlemleri yoluyla gönderilebilir.

İhracatta da kredi mektupları yaygın olarak kullanılmaktadır. Banka, tüm gönderi belgelerini doğrulayarak ödemeleri garanti eder.

riskleri nelerdir?

Tüm iş etrafında dönen finansal riskler var. Geç ödemeler veya hasar gören ürünler gibi konular çok sinir bozucu olabilir. Dış ihracat pazarlarındaki hırsızlık ve dolandırıcılık gibi sahte faaliyetlere açıksınız. Ayrıca, diğer ülkelerin belirlediği gereklilikleri karşılamak için ürünlerimin standartlarını yükseltmek bana daha pahalıya gelebilir.

Sonuç

Uluslararası ihracat endüstrisi hızla büyüyor gibi görünüyor. Bu, her taraftan muazzam artan küresel tüketici sayısından kaynaklanmaktadır. Bu rehber ihracat alanındaki tüm yeni başlayanlar için bir başlangıç ​​paketi görevi görmelidir. Dış pazarlara ulaşmak isteyen şirketler için, sömürülmesi gereken çok büyük fırsatlar var.

Related Posts

Leave a Reply