Türkiye ihracat gücü

Dünyada söz sahibi olmak istiyorsanız, dünya ile ortak olup yapmalısınız. 1980 yılında sadece 1.000 kadar kayıtlı ihracatçısı olan yıllar içinde bu sözü içselleştirdi ve temel misyonuna dönüştürdü.

Ülkenin o dönemki ihracat rakamı 3 milyar doların altındaydı. İhracatın %90'ı fındık, tütün, pamuk, incir gibi tarımsal ürünlerden oluşuyordu.

Türkiye bugün 71.000'in üzerinde ihracatçıya sahip. Bunlar ülke açısında dünyanın dört bir köşesine bayrak taşıyan, en tehlikeli coğrafyalara bile korkusuzca ulaşan kahramanlar konumunda.

Bugün 170 milyar dolara yaklaşan ihracatın %90'ından fazlası sanayi ürünlerinden oluşuyor. İhracat için üretim, sanayinin rekabet gücünü artırıyor. Fakat Türkiye'nin hedefi çok daha büyük. Amaç yakın gelecekte 500 milyarlık ihracat hedefini yakalamak.

Bu noktada lokomotif sektörler yeni hedefler için hazırlık içinde. Hazır giyim, demir-çelik, kimya ve elektrik-elektronik sektörlerinin her birinde 50'şer milyar dolar ve üzerinde ihracat hedefi belirlenmiş durumda. Makine sektörü ise 100 milyar dolarlık ihracat hedefi ile başı çekiyor.

Türkiye 2000 yılında 28 milyar dolar olan ihracatını, her yıl ortalama %15 artışla 2010 yılında 113 milyar dolara çıkardı. Dünya ticaretinden aldığı payı da %50 artırdı. Yeni hedef, 2000-2010 dönemindeki performansı tekrarlayarak, dünya ticareti içinde Türkiye'nin payını %1.5 düzeyine çıkarmak.

Konu ihracat olduğunda, Türkiye'nin son 18 yıldaki rekor performansı, gelecekte yapacaklarının teminatı.

Kaynak: http://www.turkeydiscoverthepotential.com/tr/news/get/news-10-export-power

Related Posts

Leave a Reply