Sanal Fuarlar ve Dijital Ürün Platformlarının Avantajları

24 SAATLİK ETKİNLİK

Günün her saatinde platformu ziyaret edip ürünleri inceleyebilir ve tedarikçilerle iletişime geçebilirsiniz.

HER KONUMDAN ERİŞİM

Bilgisayarınız veya akıllı telefonunuzla her yerden internete bağlanarak virtaul fuarına veya B2B dijital platformuna katılabilirsiniz. Alıcılar bu sergilere kolay ve rahat bir şekilde katılır. Pahalı seyahatler veya gecikmeler yok.

AĞ OLUŞTURMA FIRSATLARI

Yabancı alıcılar, katılımcılar ve diğer ziyaretçilerle görüşebilir ve daha sonra ticaret veya iş fırsatları için iyi profesyonel bağlantılar oluşturabilir.

ONLINE SEMİNERLER

Sanal ticaret fuarlarında, belirli bir etkinlik sırasında gerçekleşecek planlanmış çevrimiçi seminerleri izleyebilirsiniz.

Türkiye’deki sanal fuarlar ve dijital Ürün platformları 2021

Teknoloji

“FUAR AÇIĞIMIZI YERLİ TEKNOLOJİYLE KAPATACAĞIZ”

TİM Başkanı İsmail Gülle, pandemi nedeniyle küresel ticaretin büyük bir yara aldığını, salgın sonrası dönemde

ise güvenilir tedarik kabiliyetine sahip ülkelerin bir adım önde olacağını belirterek “Özellikle salgın sonrası dönemde küresel tedarik zincirinde bir dönüşüm kaçınılmaz oldu. Bu bağlamda ‘Güvenilir Liman Tedarikçi Türkiye’ konumumuzu perçinlemek için çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. İçinde bulunduğumuz bu dönemde küresel değişim ve dönüşüm sürecinde yeniliklere açık olmak oldukça önemli. 20. yüzyılın sonlarına kadar konvansiyonel metotlarla ilerlemiş olan uluslararası ticareti, dijital platformlar sayesinde, bugün yepyeni bir modele, iş yapma anlayışına taşıyoruz. TİM olarak, ihracatçılarımızın ‘yeni normale’ adaptasyonları noktasında yapılacak olan tüm ‘Yeni Nesil Ticaret Diplomasisi’ faaliyetlerini destekliyoruz” dedi.

Türkiye’nin 20 yılda 30 milyar dolardan 180 milyar dolara sıçrayan ihracatına rağmen fuar merkezi kapasitesinin sınırlı kaldığına dikkat çeken Gülle, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yeni normalde, bu açığımızı yüksek teknolojiyle kapatmaya çalışacağız.

TİM olarak bizler de temaslarımızda yüksek teknolojiyi kullanıyoruz. Sanal fuarlarımızı tamamen yerli yazılım ile gerçekleştiriyoruz. Sanal fuarcılığa da imkân sağlayan teknolojiyle donatılmış yeni nesil fuar merkezlerini Türkiye ekonomisine kazandırmamız gerekiyor. Tüm katılımcı firmalarımızı, yenilikçi yaklaşımları ve cesur adımları sebebiyle tebrik etmek istiyorum.

İhracatçıların azmi ve kararlılığı, ihracat hedeflerimize giden yolu aydınlatıyor. İhraç pazarlarımızda başlayan normalleşme adımları ile beraber, sektörlerimizin hızlı bir rehabilitasyon süreciyle bizleri alıştırdıkları rekorlara yeniden kavuşturacağına hiç şüphe yok.”

“10 BİN FUAR ERTELENDİ VEYA İPTAL EDİLDİ”

Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay konuşmasında salgının 6,3 milyon insanı etkilediğini söyleyerek, “Bu dönemde dijital platformların, elektronik ticaretin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha görmüş olduk. Ticaret Bakanımız Ruhsar Pekcan’ın her zaman üzerinde durduğu konulardan biriydi. Geçen ay içinde Cumhurbaşkanı kararnamesiyle yeni destek paketini açıkladık.

Bu sene dünyada 10 bin fuar iptal edilmiş ya da ertelenmiş durumda. 138 milyar euro kayıptan bahsediliyor. Fuar bu açıdan önemliydi. Sanal ortamda ürünlerimizi gerçek ortamdaymış gibi gösterme imkânına kavuşacağız” dedi.

“Küresel tedarik zincirinde değişme söz konusu. Ülkeler tek pazara bağımlılığın sıkıntılarını gördüler ve bu çeşitlendirmede bu küresel tedarik zincirine katılmada bizim firmalarımıza çok büyük fırsatlar doğuyor, iyi bir şekilde değerlendirmeliyiz. Bu ylın ilk iki ayında yüzde 4’ün üzerinde büyüme vardı. Mart ayında yavaşlama söz konusuydu. Nisan-Mayıs zor aylardı.

Ekonomik güven endeksinde Mayıs ayı itibariyle toparlanmayı görüyoruz. İlk çeyreğin büyüme oranı yüzde 4,5’du. Salgın olmadığı dönemde Türkiye şahlanmaya başlamıştı.

Avrupa ülkeleri dahil OECD ülkeleri içerisinde en yüksek birinci çeyrek büyüme hızını gerçekleştiren ülkelerin içinde biz yer alıyoruz. Avrupa’da toparlanmayı görüyoruz. İhracatçılarımızı desteklemeye devam edeceğiz. Türkiye’nin daha yukarılara gidebilmesi yerli sanayiyi geliştirmesi gerekiyor. Yenilikçi fikirlerle sanal fuarları bizim önümüze taşıyan ihracatçılarımızla tarih yazarız.”

 “KATMA DEĞERİ ARTIRACAK YATIRIMLARA HAZIRIZ”

Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Erkan Zandar, “Sanal fuarlarda ürünlerin en etkin ve anlaşılır bir biçimde sunulmasını sağlayarak katma değeri arttıracak bu yatırımları biz firmalar olarak yapmaya hazırız. Sektörler olarak bundan sonra mesafeleri ortadan kaldıracak her türlü gelişimi takip etmeliyiz.

Dünya üzerinde yeralan global toptan satış sitelerine ve e- ihracat platformlarına gerekli yatırımları yaparak oradaki mevcudiyetimizi devamlılaştırmalıyız. TİM Başkanımız İsmail Gülle’nin oluşturduğu ve benim başkanlık ettiğim TİM sanal fuarlar komitesi, bundan sonra ülkemizde gerçekleşecek sanal fuarlara ışık tutacak, bu zorlu süreçte firmalarımızın ihracatını devam ettirmelerinde etken olacaktır” şeklinde konuştu.

Türkiye’deki sanal fuarlar ve dijital Ürün platformları 2021

İhracatçı Haberleri

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), salgının ihracattaki etkilerini azaltmak hedefiyle Yeni Nesil Ticaret Diplomasisi kapsamında yürüttüğü çalışmalara bir yenisini daha ekledi. TİM, Ticaret Bakanlığı koordinasyonuyla mayıs ayında Özbekistan ve Kenya’da gerçekleştirilen ve önümüzdeki aylarda 28 ülkede daha planlanan Sanal Ticaret Heyeti programlarına paralel olarak sanal fuar platformunu da açtı.

Ticaret Bakanlığı desteği ve TİM’in koordinasyonu ile Ege İhracatçıları Birliği tarafından Türkiye’nin ilk sanal fuarı olma özelliğini taşıyan Shodex 2020 Ayakkabı ve Saraciye Fuarı 1-4 Haziran arasında www.shoedex.events internet adresli fuar platformunda gerçekleştirildi. Shoedex platformu, firmaların yurt dışı alıcılara ürünlerini sergileme imkânı sağlarken, online B2B görüşmeler ile yeni iş ilişkilerinin tesisini de mümkün kıldı.

31 katılımcı firma ile 50 ülkeden 250’i aşkın alıcı ve binden fazla iş görüşmesinin yapıldığı fuarın açılışına Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, TİM Başkanı İsmail Gülle, Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Erkan Zandar katıldı. Etkinliğin moderatörüğünü ise Oylum Talu üstlendi.

 

___________

Türkiye'den en son ihracat haberlerini alın

Türkiye İhracat Bağlantıları

300×600 hariri 1

Leave a Reply