B2B satmak, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli şeylerdir:

 1. Toptan.
 2. Büyük veya zincir perakendeciler ile dağıtım ilişkileri.
 3. Kurumlara satış (okullar, işletmeler, kar amacı gütmeyen kuruluşlar).
 4. Satıcılara satış yapan satıcı.

Bir B2B pazarının bir B2C pazarından ne kadar farklı olduğu, o zaman aşağıdaki gibi B2B gereksinimlerine özgü özelliklere sahip olacağıdır:

 • Toplu siparişler için başvuru
 • Miktar indirimleri
 • Çevrimiçi bir satınalma siparişini düzenleyebilme
 • Siparişler için teklifler ve teklif talepleri
 • Müşteri tarafından fiyatlandırma
 • Banka havaleleri ve planlı ödemeler gibi farklı ödeme türlerini kabul edebilme

B2B Pazarlarında Satış Avantajları

Ürünlerinizi daha fazla müşteriye dağıtmak isteyen bir üretici veya satış kanallarınızı genişletmek isteyen bir distribütör olmanız farketmez, B2B pazarlarını kullanabilirsiniz. Bu çevrimiçi pazarların satıcılar için birçok avantajı vardır.

Düşük giriş maliyeti

İlk önce, düşük giriş maliyeti var. Satıcıların kendi platformlarını oluşturmaları veya geliştirmeleri gerekmez. için fazla harcama yapmanız gerekmez, çünkü pazar platformun görünümünden ve hissinden sorumludur. Bazı kontrolleri kaybederken, pazarlar çok fazla ön yatırım gerektirmez.

Kolay kurulum

Pazar yerleri kurmak kolaydır. Bir dükkan oluşturmak için haftalar, aylar, hatta yıllar geçirmeyeceksiniz. Bunun yerine, bir hesap oluşturmanız ve satmaya başlamak için ürün bilgilerinizi yüklemeniz yeterlidir. Satıcılar yeni platformda hızlı bir şekilde çalışmaya başlayabilir.

Yeni Kitlelere Erişim

Bir pazarın en önemli avantajı, zaten meşgul olan bir kitleye erişimdir. İzleyiciyi kendiniz oluşturmak zorunda değilsiniz. Bu, küresel olarak bile yeni müşterilere olan erişiminizi genişletir. Pazarlar, farklı pazarlara sahip yeni ürünleri test etmenin harika bir yolu olabilir. Stratejik olarak birkaç ürün seçebilir ve nasıl yaptıklarını görebilirsiniz. Başarısına bağlı olarak, ürünleri çekip çıkarabilirsiniz.

B2B pazarına ürünlerinizi ekleme

B2B'de, alıcıların satın aldıkları ürünün tam olarak doğru ürün olduğunu bilmeleri gerekir. Aksi takdirde, satın alma ideal bir seçimden daha az olabilir. Bu, ürünün teknik özellik sayfası, broşürleri veya yükleme kılavuzları olup olmadığına dair bir satın alma işlemi yapmak için genellikle daha fazla bilgiye ihtiyaç duymaları anlamına gelir. Çevrimiçi mağazayı deneyimlediklerinde alıcılara bu bilgileri sağlamak, bir müşterinin satın alma işleminde kendini güvende hissetmesini sağlamada kritik öneme sahip olabilir.

Markanın ünü her zaman bir alıcının tercihini şekillendirmede rol oynamıştır ve bu, müşterilerin cazip bir fiyat kadar güvenilirlik ve uzun ömürlü olmalarını istedikleri B2B segmentinde daha yaygındır. McKinsey, markalara ilişkin raporlarında, B2B müşterilerinin markayı bir tedarikçinin teklifinin merkezi bir unsuru olarak gördüğüne dair kanıtlar sunar. Tahminlerine göre, bir şirketin markası, satış çabaları ile aynı olan potansiyel bir alıcı üzerinde% 20 kadar bir etki yaratabilir. Lippincott'tan daha yakın tarihli bir çalışma, bir işletmenin satın alma kararının markalaşma nedeniyle% 40'a kadar çıkabileceğini göstermek için bir tablet örneğini kullanıyor.

Aynı şekilde, bir marka oluşturmak, B2B e-Ticaret yoluyla müşterileri çekmek ve elde tutmak için çok önemlidir. Şirketinizin markasının gücü, çevrimdışı pazarlama, güçlü ortaklıklar kurma, etkinliklere katılma ve endüstrinin medyası ve etkileyicisinin yayınlarındaki varlığınızı arttırma dahil olmak üzere diğer tüm pazarlama faaliyetlerinin etkinliğine dayanır.

B2B e-Ticaret için güçlü bir markanın faydalarından bazıları:

 • Web sitenizi rakipler arasında farklılaştırır
 • Daha yüksek marjlar için yer açar
 • Ara sıra müşterilerin tekrar alıcılara dönüşmesine yardımcı olur
 • Daha az efor ve maliyetle daha fazla medya kapsama alanı, PR ve SEO sağlar

B2B pazarları, satıcıların müşteri tabanını genişletmeleri, çok kanallı varlıklarını arttırmaları ve yeni ürünlere olan taleplerini ölçmeleri için büyük fırsatlar sunuyor. İşletmeler için B2B pazarlarında satış yapmak, tam ölçekli B2B e-Ticaret çözümünde düşük riskli bir başlangıç noktası olabilir.

Related Posts

Leave a Reply