Türkiye İhracat Hedeflerine Yaklaşıyor

Our mission is 24/7 export, our vision is export 4.0
İsmail GÜLLE
TİM Başkanı

Haziranda yakalanan Türkiye İhracat artışı ile ihracatın, ithalatı karşılama oranı yüzde 82’ye yükseldi. “Dış ticaret fazlası veren Türkiye” hedefine biraz daha yaklaşırken, sektörlerimizden gelen bilgiler, yeni dönemde hedefe koşarak gideceğimizin mesajını veriyor.

2020 yılının ikinci yarısında ihracat ailesi olarak mutlu ve gururlu başladık. Mutluyuz çünkü pandemi süresince, tüm riskleri alarak üretmeye ve ihracata devam etmenin meyvelerini haziran ayı itibarıyla almaya başladık.

Gururluyuz çünkü çok sayıda ülkeye ihracatımızı artırarak ve yeni pazarlar yaratarak, ülkemizin ihtiyaç duyduğu döviz kaynağını oluşturmayı başardık.

Haziran ayı ihracatımıza dair birçok manşet çıkarabiliriz. Bir önceki yılın Haziran ayına göre yüzde 16’ya yaklaşan Türkiye İhracat artışı ile ‘yeni normal’e hızlı bir giriş yaptık. Bu artış sayısal büyümenin dışında ülke sanayimiz için çok önemli mesajları da içinde barındırıyor. Haziranda yakaladığımız ihracat artışıyla “Dış ticaret fazlası veren Türkiye” hedefine biraz daha yaklaştık. Yüzde 75 olan ihracatın, ithalatı karşılama oranı haziran ayı ile birlikte yüzde 82’ye yükseldi.

Bu oran da bize üretimde yerlileşme oranının arttığını gösteriyor. Bu açıdan devletimizin yerli üretimin desteklenmesine yönelik politikalarını destekliyoruz. 15 Temmuz 2016 tarihinde yaşadığımız hain darbe girişimi ve pandemi süreci yerli üretimin ne kadar stratejik olduğunu bizlere gösterdi.

Halkımızın demokrasiye sahip çıktığı ve milli birlik ruhunun pekişmesine vesile olan 15 Temmuz darbe girişiminin dördüncü yıl dönümünde milli sanayimizin güçlendiğini görmek bizlere gurur veriyor. Devletimizin milli ve yerli teknoloji politikasının kazanımlarını pandemi sürecinde de gördük. Savunma sanayi şirketlerimizin iş birliği ile yerli solunum cihazını üreterek, sadece ülkemizin değil çok sayıda ülkenin ihtiyacına çözüm sunduk. Ayrıca katma değerli ürün ihracatına yeni bir ürün grubu daha eklenmiş oldu. Yerli solunum cihazlarına yurt dışından talep oluştuğunu ve siparişlerin de alınmaya başlandığını ayrıca vurgulamak isterim.

Net Türkiye İhracat geliriyle ülke ekonomisine büyük katkı sağlayan hazır giyim ve konfeksiyon sektörümüzün 2020’nin ilk yarısında dünyaya 535 milyon dolarlık koruyucu giysi ve maske ihracatı gerçekleştirmesi ise Türkiye’nin oynadığı stratejik role ışık tutuyor.

 

ABD’YE İHRACATTA SÜRDÜRÜLEBİLİR ARTIŞ VAR

Haziran ayındaki bir diğer manşetimiz ise ilk 20 ülke içinde 15 ülkeye Türkiye İhracat artımız artmış. Ve bu ülkelerden İngiltere’ye yüzde 40, ABD’ye yüzde 52 artış dikkat çekiciydi. Ocak-Haziran döneminde Kovid-19 salgınının merkezi haline gelen ABD’ye ihracatımızda yüzde 6’lık artış, iki ülke arasındaki 100 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefi için önemli bir mesaj veriyor.

Salgının çıkış noktası olan Çin kaynaklı yılın ilk aylarında küresel tedarik zincirinde yaşanan aksaklık sonrası hep iddia ettiğimiz bir şey vardı. Dünya artık tek merkezli bir tedarikçi ağının risklerini yaşadı ve yeni dönemde Türkiye tedarikçi olarak daha fazla önem kazanacak. Haklılığımızı ülkelerin normalleşmeye başlamasıyla görmeye başladık. Daha önce hiç alım yapmamış alım grupların ve markaların Türkiye’de tedarikçi aradığına dair sektörlerimizden gelen bilgiler var. Haziran ayında daha önce Hindistan’a ihracat yapılmayan ürünlerde 25 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirilmiş. Bunlar ihracatımız için çok önemli veriler.

YERLİ YAZILIM İLE FARK YARATIYORUZ

Küresel doğrudan yatırımların yüzde 40 düşmesi beklenen 2020 yılında, yerli oyun şirketi Peak Games’in 1,8 milyar dolara satışı, yerli yazılım sektörümüzün başarısını ortaya çıkardı. Yazılım sektöründe ülkemiz birçok büyük başarıya imza attı ve ilk ‘unicorn’unu bu sektörden çıkardı.

Pandemi ile birlikte yerli yazılım teknolojisinin önemi daha iyi anlaşıldı. Salgın nedeniyle mart ayından bu yana yapılamayan sanal ticaretler ve fuarların yıl sonuna kadar yapılamayacağına dair öngörüler var. Yeni iş birliklerin kurulabilmesi için sanal ticaret heyetleri ve sanal fuarlar ile çözüm aranıyor.

Sanal heyetler ve fuarlar yeni normalin trendi haline geldi. Türkiye İhracatçılar Meclisi olarak biz de bu konuda önemli çalışmalara imza attık ve Türkiye İhracat ailesinin 95 bin üyesi ile hedef pazarlarda Yeni Nesil Ticaret Diplomasisi faaliyetlerimize aralıksız şekilde devam edeceğiz. Türkiye’nin ilk yerli ve milli yazılımın katkısıyla gerçekleştirdiğimiz “AgriVirtual-Tarım ve Hayvancılık Makineleri 3D Sanal Fuarı” ülkemizde gerçekleştirilen ilk üç boyutlu sanal fuar oldu. Önümüzdeki dönemde, gerek ilkleri yaşadığımız bu fuar gibi sanal fuarların gerekse sanal ticaret heyetlerinin sayısı katlanarak artacak.

FİNANSMANA ULAŞIM KOLAYLAŞTIRILDI

İhracatçılara yönelik kredi hacminin artırılması ve ihracatçıların finansmana erişimlerinin kolaylaştırılması

amacıyla önemli iş birliklerine imza attık. Başta Eximbank olmak üzere kamu bankalarının ve özel bankaların ihracatçılara sağladıkları desteklerin Haziran ayı Türkiye İhracat verilerine tüm sektörlerde olumlu katkısına şahit olduk. Bu kapsamda, Türkiye Cumhuriyetinin ilk milli bankası olan Türkiye İş Bankası ile ihracatçılarımızın elini küresel ticarette daha da güçlendireceğine inandığımız bir protokol imzaladık.

Bu işbirliği, ihracatçılara düşük faizli kredi sunması, kadın ihracatçılara yönelik pozitif ayrımcılık uygulaması ve 500 milyon dolar gibi yüksek bir hacmi kapsaması bakımından büyük önem arz etmektedir. Bu dönemde atılan seri adımların olumlu yansımalarını inşallah hem yeni normalde hem de sonrasındaki süreçte daha çok göreceğiz.

Çünkü 15 Temmuz hain kalkışma sonrası Türk milleti ölü toprağını üstünden attı. Türkiye, dünyada geri kalmış ve gelişmiş ülkelerin sömürmesine maruz kalmış ülkelerin hamisi ve abisi oldu ve bu ülkeler için de örnek alınacak bir ülke konumuna geldi.

Türkiye, kalkınmasına engel olan ve ayağına pranga vuran yapıdan kurtularak, kaynaklarını doğru alanlara kullanmaya başladı. Her geçen gün Türkiye İhracat ailemize yeni firmalar katılıyor. Anadolu şehirlerimiz artık daha çok üretiyor ve ihraç ediyor. Ve önemlisi her geçen gün daha çok firmamız ve iş ortakları ihracatta Türk Lirası’nı tercih ediyor.

Fırsatların olduğu bir döneme girdik. İhracatçılar olarak artık bu fırsatları değerlendirebilecek altyapıya ve özgüvene sahibiz ve en önemlisi Devletimizin de her zaman ihracatçımızın yanında olduğunu biliyoruz.

 

Türkiye İhracat

 

[embedyt] https://www.youtube.com/embed?listType=playlist&list=PLzr6KlnvbSQti0nen98XK_oM2jOb5dEIa&layout=gallery[/embedyt]

 

Leave a Reply