Marmaray Hatti İle İlk İhracat Treni̇ Almanya’ya Ulaşti

Mars Logistic, demiryolu uluslararası yük taşımacılığında bir ilki gerçekleştirdi. Firma, intermodal taşımacılık yönteminde Marmaray’ı kullanan ve Avrupa’ya ulaşan ilk firma oldu.

Marmaray hatti i̇le i̇lk i̇hracat treni̇ almanya’ya ulaşti

Marmaray ile ilk ihracat treni Almanya’nın Duisburg kentine ulaştı. İhracatı gerçekleştiren Mars Logistics, uluslararası yük taşımacılığında Marmaray hattını ilk kullanan ve Avrupa’ya ulaşan ilk firma olduğunu açıkladı.

Mars Logistics, 15 mayısta demiryolu taşımacılığına Marmaray hattını dahil etti. Marmaray ile ilk ihracat treni Almanya’nın Duisburg kentine ulaştı. 19 vagon ve 34 konteyner ile Eskişehir Bozüyük’ten hareket eden tren, 15 Mayıs 01.10-01.37 saatleri arasında Marmaray’dan geçti. Trende seramik, beyaz eşya, lastik ve temizlik maddeleri taşındı. Halkalı, Kapıkule, Bulgaristan, Sırbistan, Hırvatistan, Macaristan ve Avusturya güzergahını takip ederek Almanya’nın Duisburg kentine varış yapan trende Türkiye’de üretilen milli vagonlar kullanıldı.

Marmaray hatti i̇le i̇lk i̇hracat treni̇ almanya’ya ulaşti

“Marmaray karayolundaki sorunları ortadan kaldıracak”

Demiryolu taşımacılığı hizmetlerine Marmaray’ı dahil ederek karayolu taşımacılığından kaynaklanan sorunların azalmasını öngördüğünü belirten Mars Logistics Yönetim Kurulu Üyesi Gökşin Günhan yaptığı açıklamada Marmaray hattını ulaşım ağına dahil eden ilk firma olmaktan dolayı gururlu olduklarını, sektörün intermodal ve demiryolu taşımacılığı hizmetlerine gün geçtikçe daha fazla kayacağını düşündüğünü belirtti.

Günhan, “Şirket olarak her zaman çevreye duyarlı olduk. Zaman tasarrufu sağlayan, karbondioksit salınımını aza indiren demiryolu taşımacılığı hizmetlerimize Marmaray hattını dahil ettik. Türkiye’den Avrupa’ya giden ilk ihracat trenimiz 15 Mayıs’ta hareket etti ve trenimiz Avrupa’ya ulaştı.” dedi.

“Koronavirüs demiryolunun önemini bir kez daha gösterdi”

Avrupa’ya olan yüklerinde Marmaray hattını kullanmaya devam ederek daha çevreci bir şekilde ulaştırmaya devam edeceklerinin altını çizen Günhan, demiryolu taşımacılığının getirdiği faydalar ile ulaştırma problemlerinin azaltılmasını amaçladıklarını belirtti.

Koronavirüsün öğretilerinden ders çıkarmanın önemini vurgulayan Günhan, “Koronavirüs salgınından önce de iş sürekliliği planımız mevcuttu fakat salgın bize karayolu taşımacılığında sınır kapılarında oluşan yoğunluk ve taşımalardaki gecikmelerde zaman tasarrufu sağlayan demiryolu ve intermodal taşımacılığın önemini daha net bir şekilde gösterdi.” dedi.

Marmaray hatti i̇le i̇lk i̇hracat treni̇ almanya’ya ulaşti

Marmaray Hatti

MarmarayTürkiye‘nin İstanbul ve Kocaeli şehirlerinde hizmet veren banliyö treni sistemidir. Sistem, İstanbul Boğazı‘nın altında inşa edilen Marmaray Tüneli‘nin inşa edilmesi ve Avrupa Yakasındaki Halkalı Tren İstasyonu ile Anadolu Yakasındaki Gebze Tren İstasyonu arasında yer alan ve Marmara Denizi boyunca uzanan mevcut B1 ve B2 banliyö hatlarının modernizasyonu sonucu hayata geçirilmiştir. İnşaat çalışmaları 2004’te başlamış ve projenin tamamlanma tarihi olarak Nisan 2009 olarak ilan edilmiştir. Ancak çalışmalar sırasında ortaya çıkan tarihî ve arkeolojik buluntular nedeniyle gecikmeler yaşanmış ve projenin ilk etabı 29 Ekim 2013’te, ikinci etap çalışmaları ise 12 Mart 2019’da hizmete girmiştir.

Marmaray projesi kapsamında, batırma tüp tünel (1,4 km), delme tüneller (toplam 9,4 km), aç-kapa tüneller (toplam 2,4 km), üç yeni yer altı istasyonu, 37 yer üstü istasyonu (yenileme ve iyileştirme), yeni işletim kontrol merkezi, sahalar, atölyeler, bakım tesisleri, yer üstünde üçüncü bir hat inşa edilmiş ve 440 vagonluk modern demiryolu araçları satın alınmıştır.

Mars Logistics Group

Mars Logistics Group, müşterilerine her türlü ithalat-ihracat operasyonu, karayolu, hava, deniz ve demiryolu taşımacılığı, gümrükleme, sigorta ve lojistik hizmetlerini profesyonel ve entegre bir yaklaşımla sunmaktadır. Mars Logistics, Mars Logistics Uluslararası Taşımacılık Depolama Dağıtım, Mars Hava ve Deniz Kargo ve Mars Sigorta şirketlerinden oluşuyor. Mars Logistics’in Tuzla, Ambarlı, Bursa, İzmir Adana, Ankara’da şubelerinin yanı sıra İstanbul Atatürk, İzmir Adnan Menders ve Ankara Esenboğa Havalimanları bulunmaktadır.

728X90 YENIEXPO IMPORT 1

Kardeş şirketleri, 700’den fazla çalışanı olan profesyonel işgücü, sağlam altyapısı ve mükemmel iletişim ağı ile Mars Logistics, tam hizmet politikası ile hareket eden bir şirket olarak şekillenmiştir.

1998 yılında Mars Logistics, modern lojistik hizmetlerini uluslararası kabul görmüş kalite standartlarıyla belgelendirmeye verdiği önemi ortaya çıkaran bir Kalite İçin Yolculuk başlattı. Mars Logistics, bu tutku ile aynı yıl, gümrüklü antrepo tesisleri için ISO 9002 Kalite Güvence Belgesi’ni kendi sektöründe alan ilk firma oldu. Depo, ISO 9001: 2000 standartlarını karşılamak için 2003 yılında modernize edildi. 2000 yılında bu felsefenin her düzeyde benimsenmesine büyük önem verilerek Toplam Kalite Yönetimi girişiminin başladığını gördü. Mars Logistics, aynı zamanda, Türk Hükümeti tarafından başlatılan bir program olan Ulusal Kalite Hareketi’nin bir üyesidir.

___________

Türkiye'den en son ihracat haberlerini alın

Türkiye İhracat Bağlantıları

Leave a Reply