ISTANBUL LEATHER AND LEATHER PRODUCTS EXPORTERS ASSOCIATION (IDMIB)

Istanbul Leather and Leather Products (IDMIB) is one of the most important and symbol organizations of Turkish leather and leather products sector. Istanbul has an important share in Turkish leather trade and İDMİB has an indispensable role in leather industry.

Founded in 1988, İDMİB is one of the four exporters associations operating under the General Secretariat of Istanbul Textile and Apparel Exporters’ Association.

İDMİB has more than 2,000 registered member firms, mostly located in and around Istanbul. More than half of the Turkish leather and leather products exports, which have an export volume of approximately $ 1.7 billion, are made by IDMIB members. Therefore, İDMİB represents the Turkish leather and leather products sector to a large extent.

The primary objective of raising İDMİB of Turkey’s leather and leather products export capacity and to introduce the Turkish leather sector worldwide. To this end, IDMIB supports its members in all trade related areas and activities. In addition, the government follows the common interests of the sector on national and international platforms.

İSTANBUL DERİ VE DERİ MAMÜLLERİ

İHRACATÇILARI BİRLİĞİ (İDMİB)

İstanbul Deri ve Deri Mamulleri (İDMİB), Türk deri ve deri mamulleri sektörünün en önemli ve sembol kuruluşlarından biridir. İstanbul, Türk deri ticaretinde önemli bir paya sahiptir ve İDMİB’in deri sanayisinde vazgeçilmez bir rolü vardır.

1988 yılında kurulan İDMİB, İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği bünyesinde faaliyet gösteren dört ihracatçılar birliğinden biridir.

İDMİB’in çoğunlukla İstanbul ve çevresinde yerleşik 2.000’den fazla kayıtlı üye firması bulunmaktadır. Yaklaşık 1,7 milyar dolar ihracat hacmi olan Türk deri ve deri mamulleri sektörü ihracatının yarısından fazlası İDMİB üyeleri tarafından yapılmaktadır. Dolayısıyla İDMİB, Türk deri ve deri mamulleri sektörünü büyük ölçüde temsil eden bir kuruluştur.

İDMİB’in öncelikli hedefi Türkiye’nin deri ve deri ürünleri ihracat kapasitesinin yükseltilmesi ve Türk deri sektörünün dünya çapında tanıtılmasıdır. İDMİB, bu hedefe yönelik olarak ticaretle ilgili tüm alanlarda ve faaliyetlerde üyelerini desteklemektedir. Ayrıca, sektörün ortak çıkarlarını ulusal ve uluslararası platformlarda hükümet nezdinde takip etmektedir.

Contact Details: İletişim Bilgileri

Adres:Çobançeşme mevkii, Sanayi Cad. Dış Ticaret Kompleksi B Blok P.K.34196 
Yenibosna/Bahçelievler/İSTANBUL
Telefon:+90 212 4540200
Fax:+90 212 4540201
E-Mail:http://www.idmib.org.tr | [email protected]
KEP(Kayıtlı Elektronik Posta): [email protected]

Leave a Reply